Už Jsme Doma | Narajama/MoneyToo

Legendární punková avantgarda s trubkou.

Už Jsme Doma

Jak v České republice, tak v zahraničí není podobná hudba, jakou UJD hraje, k nalezení. Je punkově divoká, naléhavá, zároveň kompozičně náročná, do detailu propracovaná s nadčasovými texty. Typický je zvuk trubky, sbory, neuvěřitelné tempo a živá vystoupení, která oplývají silnou energií a humorem. Snad i proto jejich publikum s nimi nestárne.

Ač se pro neznalce může zdát jejich hudba chaotická, náhodně poskládaná či improvizovaná, opak je pravdou. V jejich hudbě záleží na každém tónu, detailu, na kázni kapely a podobně jako v symfonickém orchestru hrají muzikanti podle partitury. Nedílným rukopisem kapely je i vizuální stránka, kterou obstarává výtvarník a nehrající člen Martin Velíšek.

Kapela Už jsme doma vznikla v Teplicích v roce 1985. Asi po půl roce do kapely přišli Miroslav Wanek a Romek Hanzlík z legendární punkové skupiny F.P.B. a přinesli sebou i styl práce a jinakost, kterou se F.P.B. vyznačovali. Na hudbu Už jsme doma měla kromě F.P.B. znatelný vliv i avantgardní scéna Rock in Opposition v čele s The Residents a v neposlední řadě i punková scéna (Damned, Eba Grön). Na české scéně patřili a patří do rodiny skupin jako Psí vojáci, Dunaj, Dybbuk či Krásné nové stroje.

Před Listopadem byli stupidním systémem dotlačeni téměř do ilegality, víceméně bez možnosti legálně hrát na veřejnosti nebo nahrávat desky. Po Listopadu však záhy pronikli především díky své sofistikované originalitě, píli a vůli, do evropských klubů a vzápětí až na severoamerický kontinent a do Japonska, kde slavili a stále slaví úspěch při pravidelném koncertování. Do současné doby reprezentovali českou kulturu svou originální hudbou ve více než 40 zemích (jen v USA přes 700 koncertů) na 4 kontinentech a stali se tak respektovanou součástí světové avantgardy.

Kapela často podniká výpravy do dalších oblastí umění – hudba k animovaným filmům (večerníček Krysáci; Fimfárum – za hudbu byl Míra Wanek nominován na Českého lva), divadlu (Ex-divadlo Zvolen, Minor, atd.).


Miroslav Wanek – kytara, klávesy, zpěv
Pepa Červinka – basa, zpěv
Adam Tomášek – trubka, zpěv
Vojtěch Bořil – bicí, tlesk, brek
Martin Velíšek – štětce

Narajama/MoneyToo​

NARAJAMA vznikla koncem léta roku 1991. První zkouška ve složení Petr Goldmann - bicí, Igor Judas - basová kytara a Petr Walos - kytara, se odehrála v tehdy vznikajícím studiu Shaark v Kyjově. Zpěvák Michal Mihal se ke kapele připojil krátce po tom. V tomto složení kapela nahrála v roce 1992 v brněnském studiu Audio Line první album s názvem „Webs“ a krátce na to opustili kapelu Petr Walos a Michal Mihal. Album doposud oficiálně nevyšlo a vzhledem k osobitosti zmíněných hudebníků se zbylí členové k tomuto albu již nikdy nevrátili.
Kapelu následně doplnili Roman Kouřil – kytara, Bohdana Petrů – cimbál, Milan Lovec Bílovský – vokál. V roce 1996 vychází u Indies Records album „Vytancuj chmury“. O rok později u stejného vydavatelství vychází další album „V tom víně je nalháno“. V roce 2012 vychází u Ears and Wind Records album „3´mej”. Narajama s různými přestávkami obnovovala činnost, natočila v posledním desetiletí alba Convergere (2014), Concurrere (2017) a současné album 2024. Nahrávka 2024 se nerodila lehce. Před více než čtyřmi lety v období vzniku prvních fragmentů bylo jasné, že dojde k personálním změnám. Kytarista Roman Kouřil a Bohdana Menšíková později opustili kapelu. Přesto se zúčastnili natáčení a nahráli své party. Půl kapely s novým členem a názvem MoneyToo chystá skladby pro nové album a také plánuje udržovat odkaz Narajamy při životě. Na koncertech zazní skladby z prvního vydaného alba "vytancuj chmury", snad i něco z nového i úplně nové věci, které teprve čekají na nahrávání....
 
Koncert se uskuteční v rámci oslav 35 let nezávislé hudby v Brně, které pořádá Brněnská Asociace Clubové Hudby BACH.
Předprodej 290 Kč
Předprodej - student 150 Kč
Na místě 330 Kč